Letošní novinky:

* Benvenuto - Kampánie Itálie
* Tariquet - Gaskoňsko Francie
* Bodegas Neleman - Španělsko
* Bonfis - Languedoc - Francie
* Giordano Lombardo - Piemonte Itálie
* Torre Raone - Abruzzo Itálie
* Cascina Garitina - Piemonte Itálie
* Vigneti Zanatta – Sardinie Itálie
* Hesketh - Austrálie
* Parker Estate - Austrálie
* Monzio Compagnoni - Franciacorta Itálie
 
 
 

Prezentovaná vinařství na Gala degustaci 2023

(postupně doplňujeme)

   

FRANCIE

Champagne Bauget-Jouette  

Svět Champagne je ovládán velkými značkami jako Moet Chandon, Dom Perignon, Veuve Cliquot, Mumm, Roederer a další. Kromě těchto globálních "ikon" však stále v Champagne existuj malé a střední firmy, produkující stejnou, a někdy dokonce vyšší kvalitu. Jen prostě nevyrábějí 30 milionů lahví ročně a nemají marketingové oddělení... Champagne Bauget-Jouette je tradiční rodinná firma produkující cca 120tis. lahví ročně se sídlem v Epernay z dnes již kultovním sklepením 27 metrů pod povrchem, do kterého nevedou schody, ale jen stařičký výtah. Značně poruchový..

   
Gustave Lorentz- Alsasko  

Vinařství Gustave Lorentz je tradiční rodinná firma již od roku 1836. Aktuálně obhospodařuje 33 hektarů vinic na svazích okolo obce Begheim, v samém srdci Alsaska. Z čehož 12 hektarů naleží do kategorie Grand cru Altenberg a 1,5 hektaru ke Grand cru Kanzlerberg. Vinařství se dědí po jednotlivé generace a úspěšně přečkalo veškerá protivenství, která za posledních téměř 200 let vinaře v tomto francouzském regionu potkala. Od připojení k Německu, kdy se zdejší vína používala jen jako základ k míšení s německými víny až po révokaz – phyloxeru na přechodu 19. a 20. století.

   
Domaine Tariquet - Gaskoňsko  

Vinařství Domaine Tariquet je renomovaným a rodinně provozovaným podnikem, nacházejícím se v jihozápadní části Francie, v regionu Gascogne. Od svého založení v roce 1912 si tato vinice vydobyla pověst vynikajícího producenta kvalitních vín. S výraznou vášní pro inovaci a tradiční vinařskou dovedností se Domaine Tariquet specializuje na pěstování hroznů odrůd Sauvignon Blanc, Chardonnay, Colombard a Gros Manseng. Jejich vína jsou pozoruhodná svou jedinečnou chutí a charakterem

   
Joseph Mellot - údolí Loiry  

Vinařství Joseph Mellot ze Sancerre patří mezi nejstarší v celém údolí Loiry. Jeho vznik se datuje k roku 1513 a od této doby se vinařská tradice dědila z otce na syna. Proto také moto společnosti zní:"Naše vína mají historii." Hlavní doménou vinařství jsou vína "střední Loiry", tedy nejvýchodnějšího regionu patřícího k vinařské oblasti údolí Loiry. Tato oblast je známá víny typu Sancerre, Pouilly Fumé a dalšími. Kromě toho však v rozsáhlém portfoliu nalezneme také vína západnějších oblastí - Touraine (kolem města Tours) a Saumur.

   
Maison Louis Jadot - Burgundsko  

Maison Louis Jadot je jedním ze symbolů celého Burgundska. Tradiční vinařství s historií od poloviny 19. století s více jak 220 hektary vinic rozmístěných po celé ploše Burgundska. Od Côte d´Or přes Mâconnais až na jih k Beaujolais. Velká část z nich pak v kategorii Premier cru a Grand cru. Všechna vína hrdě nesoucí etiketu Maison Louis Jadot mají kontrolovaný původ hroznů - Appellation d'Origine Contrôlée. Díky kvalitě vín má Maison Louis Jadot dlouhodobé pevné vazby nejen v domácí Francii, ale v celém světě se svými klienty a partnery. Ať se jedná o sommeliéry, restaurace, obchodníky s vínem, dovozce či milovníky vína.

   
Marrenon - jižní Francie

Jeden z největších producentů vína ve Francii a také přední z našich dodavatelů. Jedná se o seskupení 9 vinařských družstev pod která patří více jak 1000 jednotlivých vinohradníků. Výsledná vína však nejsou zajímavá jen svým poměrem ceny a kvality, ale v kategorii apelačních vín patří mezi špičku svého regionu. V našem sortimentu naleznete odrůdová vína a to v lahvích i bag-in-boxech a nově také vína apelace Luberon.

   
Chateau Beauchene - údolí Rhony
Rodinný podnik, vlastněný panem a paní Bernard, z oblasti údolí Rhony, s tradicí již od 18. století, ležící 4 kilometry severně od Orange, je bezprostředně obklopen 35 hektary vinic s širokou škálou odrůd používaných v tomto regionu. Celková výměra vinic ve vlastnictví přesahuje 80 hektarů a zahrnuje produkci hned několika variant červených a bílých Cotes du Rhone a Villages. Plocha vinic náležících k nejznámější apelaci regionu Chateauneuf du Pape je 7 hektarů. Z této plochy naprostá většina náleží červené variantě, bílé se produkuje velmi omezené množství 1000 lahví (z kterých velká část směřuje do ČR). Celková produkce přesahuje 400 tisíc lahví ročně.
   
Domaine Grand Veneur - Alain Jaume

Vinařství Domaine Grand Veneur, které provozuje Alain Jaume, jeho dva synové a dcera je jedním z výjimečných producentů současné vinařské Francie. U málokterého vinařství ve Francii je vidět takový dlouhodobý a zároveň výrazný nárůst kvality jako u vinařství rodiny Alaina Jauma. Tato dynamika je v přímém protikladu k povaze jak otce tak obou synů, kteří jsou svým klidem a rozvážností až nakažliví. Stejně tak si vás získají jejich vína. Platí zde totiž jednoduchá formule - no co Jaume vztáhne ruku, z toho je dobré víno. A to nejen u špičkových Chateauneuf-du-Pape, která získávají 96 bodů a která jsou mezi světovými TOP 100, ale i u běžných Cotes du Rhone z koupených hroznů. Domaine Grand Veneur je kvalitativní vrchol Rhony, ale za "nemarketingové" ceny - prost ideální volba.

 
Bonfils - Languedoc

BONFILS je francouzským vinařsvím roku 2022 podle Mundus vini. Rodinné vinařství založené roku 1870, nyní vlastníci 17 zámků a usedlostí obhospodařující 1600 hektarů vlastních vinic z veké části v režimu bio nebo v přípravě (konverzi) na biohospodářství. 4 usedlosti zároveň fungují jako hotely, restaurace a wellness.

   
Mas de Daumas Gassac - Languedoc

Mas de Daumas Gassac je víno, které nepatří k žádné prestižní apelaci, bývá oceňováno nejvěhlasnějšími vinařskými experty světa: „jediné Grand cru jižní Francie” - Hugh Johnson, „Lafite z Languedocu” - Gault&Millau, „jedno z 10 nejlepších vín světa” - Michael Broadbent, „jednoduše výjimečné” - R. Parker. Během 30 let dosáhl Mas de Daumas Gassac statusu „kultovního vína”, kterým se mohou honosit jen výjimečná vína.

   
J.J. Mortier - Bordeaux

Velkoobchodní (negotiant) společnost J.J. Mortier & Cie byla založena roku 1989 panem Louis Mortier - tehdejším ředitelem Chateau Lafite Rothschild. Společnost je již po 5 generací v rodinných rukou. Drtivá většina obratu (80%) firmy pochází z exportu do 45 zemí. J.J.Mortier je exkluzivním dodavatelem na Japonský císařský dvůr od roku 1908. Díky svému japonském partnerovi drží si podíl 25% na japonském trhu.

   
Borie - Manoux - Bordeaux

Bordeaux je vinařský svět sám pro sebe. Je vzorem a terčem závisti vinařů prakticky ze všech ostatních vinařských regionů světa. Na druhou stranu nelze vinařům z Bordeaux upřít určitou míru povýšenosti nad ostatní produkci francouzského a světového vína. Zde vytvořený obchod vína na principu skupiny negotiantů (velkoobchodníků), kteří jsou nezávislý na produkci vína, ale obchodně s vinaři velmi úzce spojeni je také značně ojedinělý. Společnost Borie-Manoux unikátní spojuje pozici vlastníka více jak desítky prestižních chateau s pozicí jednoho z nejstarších negotiantů v Bordeaux.
Rodina Castéja – jediný majitel společnosti Borie-Manoux – vlastní 11 zámků s celkovou rozlohou vinohradů přes 200 hektarů v oblasti Bordeaux. Roční produkce těchto vinařství dosahuje v průměru jednoho milionu lahví. Borie-Manoux je exkluzivním distributorem těchto vín (s výjimkou Chateau Lynch-Moussas), které se z velké části nacházejí v kategorie grand cru classé a cru bourgeois.

ITÁLIE

Le Colture - Prosecco

Prosecco je jedním ze symbolů italského životního stylu. Nejen italských vín, ale také gastronomie a pozitivního příštupu k životu. Lehká šumivá italská vína z vinařské oblasti Veneto (okole Benátek), podoblasti Treviso. Všeobecná Prosecca nesou apelační označení DOC. Špičková Prosecca pocházejí z oblasti Valdobbiadene - Conegliano a jejich kvalitu garantuje také nejvyšší zařazení do kategorie DOCG. Právě elegantní, příjemná, ale také sofistikovaná vína DOCG Valdobbiadene jsou hlavním stavebním kamenem vinařství Le Colture. Vína Prosecco jsou ze stejnojmené odrůdy, lokálně nazývané Glera

   
Marco Felluga - Friuli  

Marco Felluga a Russiz Superiore jsou dvě z nejprestižnějších vinařství v regionu Collio. Jejich historie se začala psát již před více než sto lety, v druhé polovině devatenáctého století na Istrii. Právě odkud pochází rod Fellugů. Po první světové válce, v polovině 30. let dvacátého století, se Giovanni Felluga rozhodl přestěhovat do Friuli, konkrétně do oblasti Collio, kde se mu, díky obchodnímu i diplomatickému talentu, podařilo získat výborně umístěné vinice. Marco, druhý nejmladší z jeho sedmi dětí, pokračoval v rodinném podnikání a v roce 1956 založil vinařství, které nese jeho jméno.

   
Cantine Benvenuto - Kalábrie

NOVINKA

Vinařství Benvenuto se zrodilo z iniciativy Giovanniho Benvenuta , který se přestěhováním z Abruzza do Kalábrie do Francavilla Angitola uskutečňuje svůj sen o vytvoření vinařství využitím potenciálu zhodnocení půdy, která patřila jeho dědečkovi z otcovy strany. Neustálé odhodlání a zdokonalování agronomických a enologických technik umožnilo Cantine Benvenuto vyniknout kvalitní produkcí, která respektuje a nově interpretuje přírodní a kulturní charakteristiky území.

   
Torre Raone - Abruzzo

NOVINKA

Víno jsme začali vyrábět v Abruzzu v roce 1997. Torre Raone, kterou založili dva přátelé pohnutí stejnou vášní pro víno, pěstuje ekologické vinice v Abruzzských Apeninách a vylepšuje místní odrůdy pro elegantní vína s charakterem.  Vinice vlastněné Torre di Raone se nacházejí na různých pozemcích, všechny se nacházejí ve vysokých nadmořských výškách, asi 350 metrů nad mořem, obklopené výjimečnou krajinou středních Apenin.

   
Cascina Garitina

NOVINKA

Cascina Garitina, založená v roce 1900, je rodinná farma, nyní ve čtvrté generaci s Gianlucou Morinem, současným majitelem. Jméno společnosti je po prababičce Margheritě, v dialektu je přesně Garitina; začala podnikat již v roce 1900 a pokračovala v něm její dědeček Giovanni a její rodiče Pasquale a Assunta. Činnost farmy je zaměřena na zvelebování révy vinné Barbera, která se rozprostírá na většině našich vinic a jemuž jsou vyhrazeny pozemky s nejlepší expozicí. Zejména nejstarší vinice jsou věnovány produkci Nizza dog. Naše vinice se nacházejí v srdci Alto Monferrato, v jižním sektoru Nizza DOCG a jsou rozděleny mezi 85 % Barbera a zbývajících 15 % mezi Brachetto, Dolcetto, Pinot Nero, Merlot a Cabernet Sauvignon.

   
Vigneti Zanatta – Sardinie

NOVINKA

Vigneti Zanatta je mladá společnost založená v roce 2003 spojením dvou pozemků, jednoho na Sardinii a druhého v Benátsku. Tyto regiony jsou známé svou tradicí výroby vína. Naše Vermentino di Gallura DOCG a naše Cannonau di Sardegna DOC jsou vyrobeny z místních hroznů v oblasti Gallura na Sardinii. Právě povaha extrémně písčité a dosti suché půdy spolu s dalšími organickými látkami dodává těmto vínům jejich aromatickou a kořenitou chuť, podle které jsou znát a okamžitě rozpoznat.

   
Giordano Lombardo - Gavi

NOVINKA

Biodynamické vinařství z italského Piemontu produkující Gavi di Gavi, Barberu a trdiční, historické bílé víno vyrobené metodou ancestral. Vína s certifikací Demeter.

 
Monzio Compagnoni

Monzio Compagnoni se nachází v kopcích Franciacorta. Na statku z 15. století se zde vyrábějí mladá, dynamická vína. Moderní, pragmatická mentalita je majiteli Marcellu Monzio Compagnoni velmi blízká. Panství založil v roce 1987, když mu bylo něco málo přes 20 let. Na rodinném sídle nechal postavit moderní budovu v duchu vysoké funkčnosti. v roce 1989 bylo prodáno první víno Valcalepio del Colle della Luna. Následovalo Chardonnay a Pinot Noir zrající v barikových sudech a také cuvée z Bordeaux.

 

Cantine DEI - Toskánsko

Cantine DEI - špičkové rodinné vinařství z italského Toskánska, které v současnosti vede vnučka zakladatele - Maria Caterina DEI, která pro pokračování v tradici výrobu vína ukončila svou kariéru herečky a zpěvačky. Vinařství se rozkládá na 100 hektaru, z nichž 38 je osázené révou, z nichž 31 slouží k produkci Vino Nobile. Celková produkce jen lehce překračuje 100 tis. lahví ročně. Ocenění Wine Advocate a Wine Spectator se každoročně pohybují v rozmezí 91-95 bodů.

 
The Wine People - jižní Itálie a Prosecco

Italské vinařské uskupení sdružující vlastní vinařství Santa Tresa na Sicílii a partnery z Veneta, Abruzza, Puglie. Velký důraz na bio vína, moderní balení a tradiční odrůdy.

 
Vini Nicolis - Veneto

Vinařství Nicolis Angelo e Figli leží ve vesnici San Pietro v Carianu, v srdci oblasti Valpolicella Classico. Rodina Nicolis obdělává vinice o rozloze 20 hektarů již po mnoho generací. Z níže položených vinic se vyrábějí lehčí vína určená pro konzumaci v horizontu několika let. Z terasovitých vinic se produkují komplexnější Valpolicelly a Amarone. Počátek vinařství se datuje do roku 1951, kdy Angelo Nicolis přetvořil tehdejší rodinnou výrobu do formy skutečného vinařství. V současnosti vinařství provozují 3 synové zakladatele. Jednoznačně pokračují v produkci vysoce kvalitních vín při zachování tradic vycházejících z rodinné struktury vinařství. Giancarlo Nicolis se věnuje vinohradnictví a je garantem kvalitních hroznů na vinici. Giuseppe, enolog, má na starost celý proces vinifikace. Massimo řídí obchodní aspekty vinařství a vztahy se zahraničními a lokálními klienty. Jejich matka Natalia stále pomáhá vést rodinnou firmu, díky svým dlouhodobým zkušenostem.

EVROPA

Quinta da Romaneira-Portugalsko  

Quinta da Romaneira má velmi dlouho historii. Oficiálně od roku 1757. První záznamy však zde zmiňují vinohrady již v 17. a 18. století, kdy patřily rodině Sousa Guimaraes. Iniciály tohoto rodu také najdeme na bráně vinařství Quinta Romaneira. Vinařství patří k jedněm z nejdůležitějších producentů v Douro a tak není překvapením, že se objevilo na slavné mapě regionu Barona Forrestera a je zmiňována významným vinařskými autoritami již od 19. století. Portská vína z Quinta Romaneira byla vůbec prvními porty, které se dražila v aukční síni Christies a to v roce 1872. Hlavní odrůdou pro Romaneira je odrůda Touriga Nacional. Reprezentuje cca 40% a je klíčovým elementem těch nejlepších vín, jak portských tak tradičních červených z Quinta Romaneira v Douro. 

   
Bodegas Neleman - Španělsko

NOVINKA

Derrick Neleman je zakladatelem a majitelem společnosti Bodegas Neleman a byl jmenován nejinspirativnějším podnikatelem roku. Spolu se svým týmem španělských a nizozemských nadšenců pro víno vášnivě pracuje na své misi být co nejudržitelnější: udělat svět vína o něco krásnějším. Proto jsou vína Neleman vždy organická, veganská a klimaticky neutrální: vysazují stromy, aby kompenzovaly emise CO2. Pracují s původními odrůdami a snaží se uchovat téměř vyhynulé hrozny, které jsou dobré pro biologickou rozmanitost.

   
Bodegas Pujanza  

Bodegas Pujanza leží v Laguardii, v srdci Rioja Alavesa a na úpatí pohoří Sierra de Cantabria. Místo, kde nadmořská výška začíná být považována za limit pro pěstování hroznů. To co definuje kvalitu vín Pujanza je klima, půda a know-how předávané z generace na generaci. Pohled do budoucnosti z tohoto místa na mapě vás doslova nutí neustále si připomínat historii a vinařskou tradici regionu a způsob chápání světa vína tak, jak to dělala jeho rodina v dobách minulých.

   
Rakousko - výběr vinařů  

Na Rakousko bývalo nahlíženo jako na zemi vyrábějící víno napodobující vína z Německa. V 80. letech minulého století se to však dramaticky změnilo a Rakousko začalo pomalu, ale jistě budovat svou vlastní jedinečnou vinařskou identitu. Přinášíme Vám ten nejlepší výběr, jak pro začátečníky, tak pro znalce. Rakouské vinice jsou mnohem blíže rovníku než německé a podnebí je poněkud extrémnější - se studenou zimou a teplejším, slunečným létem.

   
Německo - výběr vinařů  

I když to možná není na první pohled patrné, je Německo jednou z tradičních vinařských zemí Evropy. Historie vinohradnictví zde sahá až na počátek našeho letopočtu. Stejně jako francouzské Burgundsko je spojené s odrůdou Chardonnay (rsp. Pinot noir) je Německo určitým synonymem pro odrůdy Ryzlink (rýnský). Bé náhodou se této odrůdě říká "král bílých vín" a ne náhodou ty nejlepší ryzlink pocházejí právě z Německa.

SVĚT

Vina Errazuriz - Chile

Filosofie Errazuriz je možno nejlépe vyjádřit citací zakladatele Dona Maximiana – Z nejlepší půdy, nejlepší víno. Díky vlastní produkci hroznů, je vinařství Errazuriz schopné kontrolovat každou fázi průběhu výroby vína, od pěstování révy v Aconcagua, Casablanca a Curico údolích, k produkci samotného vína těmi nejpřírodnějšími metodami. Důraz je kladen na citlivé zacházení s víny, s cílem vyrobit víno, které je elegantní a komplexní zároveň. Dynamika rozvoje a nasazení pro věc jsou faktory, které získaly Errazuriz respekt a mezinárodní pozici výrobce kvalitních vín.

   
Domaine Bousquet - Argentina

Špičkové argentinské vinařství z francouzskými kořeny. Cílem Jean Bousqueta - zakladatele vinařství je vytvářet špičková vína světové úrovně použitím vinařských znalostí Francie a Argentiny. K dosažení tohoto cíle vytvořili vinařsví na výtečném místě v Tupungato, údolí Uco v argentinské Mendóze. Díky ideálním přírodním podmínkám mohou vytvářet špičková vína z organicky (bio) pěstovaných hroznů.

   
Alpamanta - Argentina  
Argentina - to nejsou jen obrovská vinařství chrlící velké objemy vín. I zde najdete malé moderní vinařství, které se značně koncentrují na kvalitu vín s použitím moderních technologií. Jedním z nich je právě i Alpamanta, vinařství založené trojicí přátel z Rakouska, Švýcarska a Francie, kteří měli společný cíl - vyrábět špičková vína s použitím bio a bio-dynamických metod.
 
Wente - Kalifornie

Vinařství Wente je nejstarším americkým producentem vín, kterého bez přerušení vlastní jedna rodina již od roku 1883. Kombinace tradice a inovativních vinařských metod umožňuje vytvořit z vinice v údolí Livermore, Arroyo Seco a Monterey výtečné portfolio kvalitních vín. Wente je dlouhodobě považováno za jednu z nejlepších destinací v Kalifornii nejen pro degustace vína a vinné zážitky, ale také pro kvalitní gastronomii, koncerty či golfové turnaje, které se zde pořádají. Vinařství Wente v současnosti obhospodařuje více jak 1100 hektarů vinic. Do značné míry však vždy patřilo mezi pionýry mezi kalifornskými producenty vína. V roce 1933 jako první uvedli odrůdově označené kalifornské víno (Sauvignon blanc, Chardonnay a Semillon)

   
Mount Riley - Nový Zeland  

Mount Riley byla založena v roce 1994 a je známá pro Richmondské hory, které se táhnou přes údolí Wairau v Marlborough. Horké dny, chladné noci a malé srážky v létě a na podzim zajišťují optimální, dlouhé a pomalé dozrávání hroznů, které si tak mohou zachovat své optimální aroma. Aby mohli vyrábět vysoce kvalitní vína, používají tradiční i moderní techniky. Výroba vína, které lidé milují, vyžaduje více než jen ideální vinici– vyžaduje ducha, osobitý přístup a autentičnost. Je to rodinná novozélandská společnost s nezávislým duchem a odhodláním vyrábět vína výjimečné hodnoty.

   
Langmeil - Austrálie  

Langmeil je směsicí kulturních počátků Barossy V roce 1841 se zde usadil německý migrant, Christian Auricht, v roce 1842 založil obchodní stanici s kovárnou na březích řeky Para a začal pečovat o smíšenou farmu, kterou pojmenoval Langmeil. V následujících letech byla v okolí vybudována pekárna, ševcovská dílna a řeznictví včetně studny, které se staly obchodním centrem vesnice. Procházela tudy hlavní silnice do severně položené osady Kapunda, první hornické osady v Austrálii. Mnoho cestujících se zastavilo, aby napojili koně a shromáždili zásoby, před další cestou, díky čemuž se osadě velmi dařilo.

   
Parket Estate

NOVINKA

Vinařství Parker Estate je jednou z významných vinic v Austrálii, která se nachází v regionu Coonawarra v Jižní Austrálii. Založeno bylo v roce 1985 a rychle si vydobylo renomé díky vynikajícím vínům, která reflektují charakteristiku půdy a klimatu tohoto unikátního regionu. Parker Estate je známé svým závazkem k produkování vína nejvyšší kvality, přičemž klade důraz na tradiční metody vinařství spojené s moderními inovacemi.

   
Hesketh - Austrálie

NOVINKA

Vinařství Hesketh Estates je dalším významným hráčem v australském světě vína. Založené v roce 2004, se vinařství rychle etablovalo díky svému nekonvenčnímu a kreativnímu přístupu k vinařskému umění. Hesketh Estates je známé svým odvážným přístupem k míchání různých odrůd a výrobě unikátních směsí, které reflektují různorodost a komplexitu australských vinařských regionů. Vinařství Hesketh se také pyšní tím, že se staví proti tradičním vinařským konvencím a místo toho se soustředí na to, co dělá víno zajímavým a zábavným pro spotřebitele. To zahrnuje vytváření vín s neotřelým stylem a názvy, které oslovují mladší generace a nové příznivce vína. Díky této inovativní filozofii se Hesketh Estates stalo oblíbeným vinařstvím mezi těmi, kteří hledají nejen kvalitu, ale i svěžest a originalitu ve svých sklenicích.

Vstupenky a další informace na www.gala-degustace.cz