JAKÁ VÍNA OCHUTNÁTE:

Stůl A - Bílé cru ze severní Rhony a speciality
prezentuje Jan Čeřovský

Crus du Rhone jsou těmi nejlepšími víny jižní Francie. Jedná se o (relativně) malé apelace, které nabízejí ten nejelegantnější a nejexkluziovnější projev terroiru. A to ještě více platí o bílých variantách. Mezi bílé cru v drtivé většině patří vína ze severní části Rhony, z odrůd Marsanne a Roussane a Condrieu. Jsou to skutečná velká bílá vína, které nejen že jsou připravena k dlouhodobému zrání, ale také snesou přímé srovnání s největšími bílými víny světa. A jako doplněk či chcete-li raritu tohoto regionu, doplnili jsme tato vína ještě o dva místní sekty a sladké víno (fortifikát).

Saint Peray šumivé Saint Peray blanc Crozes Hermitage blanc Condrieu Hermitage blanc Rasteau
Cave de Tain Cave de Tain Les Hauts d´Eole Butte d´Or Au Coeur des Siecles Vin doux naturel
    Cave de Tain Alain Jaume Cave de Tain Ortas
BONUS: Cremant de Die          
           
Stůl B - Chateauneuf du Pape výběr toho nejzajímavějšího
prezentuje Milan Provazník

Nejznámějším vínem celého údolí Rhôny je bezesporu Châteauneuf-du-Pape. Tato prestižní apelace severně od Avignonu zasahuje svými vinicemi do okrsků (obcí) Châteauneuf-du-Pape, Orange, Courthézon, Bédarrides a Sorgues. Dominantou regionu i vín je zřícenina papežského paláce na vrcholu nad stejnojmennou obcí (Châteauneuf-du-Pape) na levém břehu Rhony. I když se jedná o prestižní a exkluzivní apelaci, je relativně velká - 3200 hektarů a přes 300 producentů. Proto jsme na tento stůl zařadili výběr několika producentů, kteří nejsou úplně tradičně v našem portfoliu, ale rozhodně si myslíme, že stojí za pozornost: Chateau Maucoil, Nerthe, Le Plan Vermeersch nebo Mont Redon.

Chateauneuf du Pape Chateauneuf du Pape Chateauneuf du Pape Chateauneuf du Pape Chateauneuf du Pape Chateauneuf du Pape
Blanc Blanc Rouge Rouge Rouge - cuvée Cadettes Rouge - GT-1
Chateau Maucoil Chateau La Nerthe Chateau Maucoil Chateau La Nerthe Chateau La Nerthe Le Plan Vermeesch
           

BONUS: Chateauneuf-du-Pape Mont Redon

       
         

Stůl C  - Červené Cru ze severní Rhony

prezentuje Martin Procházka

Severní část údolí Rhony se výrazně liší od té jižní (která je u nás více známě). Prvotním faktorem je odrůda pro červená vína - jen a pouze Syrah. Zde můžete zapomenout na 13 a více odrůd jako v Chateauneuf-du-Pape. Prostě jen Syrah. Výsledek jsou vína, která snesou porovnání s tím nejlepším co nabízí "konkurenční" oblasti Bordeaux a Burgundsko. Všechna červené crus ze severní Rhony v našem sortimentu pocházejí z vinařství Cave de Tain. To sídlí na levém břehu řeky Rhôny v městečku Tain l´Hermitage, které se nachází mezi Valence a Lyon, v srdci francouzské oblasti zaslíbené (nejen) odrůdě Syrah. Vinařství leží přímo na úpatí kopce Hermitage, který dal i jméno zdejšímu nejslavnějšímu vínu. K založení společnosti došlo v roce 1933, kdy se pod vedením Louise Gamberta de Loche podařilo seskupit a sjednotit zdejší vinařství ve společenství Cave de Tain, a který se aktivně zasloužil o vznik zdejší apelace.

Crozes Hermitage Crozes Hermitage Saint Joseph Cornas Hermitage Hermitage
Nobles rives Les Hauts du Fief Esprit de Granit Arenes Sauvages Nobles Rives Temp d´une Rencontre
Cave de Tain Cave de Tain Cave de Tain Cave de Tain Cave de Tain Cave de Tain
           
BONUS: Saint Joseph Alain Jaume        
           

Stůl D - Chateauneuf du Pape od Chateau Beauchene

prezentuje Petr Hanzlíček

Rodinný podnik vlastněný panem a paní Bernard s tradicí již od 18. století je naším vůbec prvím francouzským vinařstvím. A v našem portfoliu se drží od roku 2002 do dnes. Leží 4 kilometry severně od Orange, je bezprostředně obklopen 35 hektary vinic s širokou škálou odrůd používaných v tomto regionu. Celková výměra vinic ve vlastnictví přesahuje 80 hektarů a zahrnuje produkci hned několika variant červených a bílých Cotes du Rhone a Villages. Plocha vinic náležících k nejznámější apelaci regionu Chateauneuf du Pape je 7 hektarů. Z této plochy naprostá většina náleží červené variantě, bílé se produkuje velmi omezené množství cca 2000 lahví (z kterých velká část směřuje do ČR). Celková produkce přesahuje 350 tisíc lahví ročně.

Chateauneuf-du-Pape Chateauneuf-du-Pape Chateauneuf-du-Pape Chateauneuf-du-Pape Chateauneuf-du-Pape Chateauneuf-du-Pape
Blanc Rouge Rouge Rouge Rouge Magnum Rouge
Vignobles de la Serriere Cuvee de la Serriere Vignobles de la Serriere Grande Réserve Grande Réserve Hommage a Odette
           
BONUS: Cotes du Rhone Le Terroir - "Baby Chateauneuf du Pape"      
           

Stůl E - Cru z jižní Rhony

prezentuje Miroslav Růžička

Jižní část údolí Rhony, to neneí jen Chateauneuf-du-Pape, ale také Cru du Rhone - skupina výběrových apelací, které historicky v drtivé většině náleželi k velké apelaci Cotes du Rhone ale dlouhodobou kvalitou potvrdily, že patří minimálně o stupínek výše. Nejznámější z této skupiny je Gigondas, což není jen nejhezčí obec celé Rhony, ale zároveň víno, které svým charakterem může nejvíce konkurovat Chateauneuf-du-Papu. Pak Lirac, který se vymyká svůj umístěním na druhém břehu Rhony (s Tavelem). Vacqueyras, který i přes komplikovaný název nabízí jedny z nejkomplexnějších vín oblasti. A samozřejmě nejnovější členové tohoto elitního klubu - Cairanne a Rasteau, které nabízejí jeden z nejlepších poměrů ceny a kvality. A v neposlední řadě víno, kterým tento sůl začíná - růžový Tavel - velké růžové víno a legenda sama o sobě. 

Tavel Cairanne Rasteau Vacueyras Lirac Gigondas
Le Cretace Les Travées Les Valats Chateau Mazane Clos de Sixte Terrasses de Montmirail
Alain Jaume Alain Jaume Alain Jaume Alain Jaume Alain Jame Alain Jaume
           

BONUS: Cuvée M

         
           

Stůl F - Chateauneuf du Pape od Famille Quiot

prezetuje  Jan Kynčl

Počátky rodinného vinařství Jerome Quiot se datují do poloviny 18. století, kdy André Quiot pořídil první vinice v dnes kultovním Châteauneuf-du-Pape. Navázal tak na již dlouhou tradici zemědělství v jejich rodině. K velkému rozvoji pak došlo za jeho vnuka Jean Baptista, který plochu vinic výrazně navýšil a to na konci 18. století. Využil turbulentního období tehdejší Francie, kdy odkoupil zkonfiskovaný majetek po předchozím majiteli. Jeho syn rozšířil rodinné vinice díky sňatku z dcerou z vinařství obhospodařující usedlost Vieux Lazaret. Stejně jako jeho otec se také stal starostou Châteauneuf-du-Pape. Na konci 19. století však révokaz rodinu prakticky zruinoval a ta se začala živit těžbou kamene a obchodem se zemědělskými komoditami. Nová etapa vinařství začíná až na začátku 80.-tých let 20. století, kdy je Jérome Quiot se svou ženou opět rozhodují pro prodej vína v lahvích.

Chateauneuf du Pape Chateauneuf du Pape Chateauneuf du Pape Chateauneuf du Pape Chateauneuf du Pape Chateauneuf du Pape
Blanc Blanc Rouge Rouge Rouge - 1999 Rouge - Cuvée Expetionelle
Domaine Vieux Lazaret Domaine Duclaux Domaine Vieux Lazaret Domaine Duclaux Domaine Vieux Lazaret Domaine Vieux Lazaret
           
BONUS: Chateaunuef du Pape Nolandra        
           

Stůl G - Chateauneuf du Pape od Domaine Grand Veneur (Alain Jaume)

prezentuje Martin Kozák

Vinařství Domaine Grand Veneur, které provozuje Alain Jaume, jeho dcera a jeho dva synové je jedním z výjimečných producentů současné vinařské Francie. U málokterého vinařství ve Francii je vidět takový dlouhodobý a zároveň výrazný nárůst kvality jako u vinařství rodiny Alaina Jauma. Tato dynamika je v přímém protikladu k povaze všech členů rodiny, kteří jsou svým klidem a rozvážností až nakažliví. Stejně tak si vás získají jejich vína. Platí zde totiž jednoduchá formule - no co Jaume vztáhne ruku, z toho je dobré víno. A to nejen u špičkových Chateauneuf-du-Pape, která získávají i 100 bodů a která jsou mezi světovými TOP 100, ale i u běžných Cotes du Rhone.

Chateauneuf du Pape Chateauneuf du Pape Chateauneuf du Pape Chateauneuf du Pape Chateauneuf du Pape Chateauneuf du Pape
Blanc - Miocene Blanc - La Fontaine Rouge - Vieux Terron Rouge - Miocene Rouge - Les Origines Rouge - Vieilles Vignes
Domaine Grand Veneur Domaine Grand Veneur Domaine Grand Veneur Domaine Grand Veneur Domaine Grand Veneur Domaine Grand Veneur
           
BONUS: Cotes du Rhone Champaunvins - "Baby Chateauneuf du Pape"      

Sortiment degustace se může ještě mírně lišit. Konkrétní ročníky budou upřesněny v degustačním katalogu na ochutnávce.

CHATEAUNEUF DU PAPE - GALA DEGUSTACE   *   PREZENTUJÍCÍ OSOBY  *   VSTUPENKY