JAKÁ VÍNA OCHUTNÁTE:

BEAUJOLAIS - Jan Čeřovský

Beaujolais je jedním z prvních slov, s kterými se setkáte, když objevujete francouzská vína. Jednak je součástí Burgundska (což ale neplatilo historicky vždy), zároveň je jedním z největších apelačních regionů (10500 hektarů) a mimo jiné vína z Beaujolais patří dlouhodobě k nejznámějším i v ČR. Oblast lze rozdělit na tři velké části. Základní klasické Beaujolais se produkuje v jižní polovině regionu. I zde najdeme špičkové producenty a vína, ale přeci jen se většinou jedná o velkovýrobu ve vinařských družstvech. Velkou část severní poloviny pak zabírá apelace Beaujolais Villages (často kvalitnější vína než základní, ale nemusí to být pravidlem). A nejsevernější, nejmenší část regionu, ale nejzajímavější patří deseti Cru de Beaujolais. Ty také stojí na vrcholu kvalitativní pyramidy vín z Beaujolais. Jižnější části mají spíše jílovito-vápencové podloží zatímco na severu hraje významnou roli granit. Všechna červená vína však také mají jednu společnou vlastnost – dominantní použitou odrůdu – Gamay, jejíž projev je lehký, svěží a ovocný. Ale to je jen první dojem, první vrstva této odrůdy. Gamay má překvapivě velký potenciál vytvářet komplexní a plná vína se značným potenciálem ke zrání. Historicky byla tato odrůda srovnatelná s Pinot Noir a vína z Beaujolais se těšila srovnatelné popularitě jako velká vína z Cote d´Or. Kromě červeného Beaujolais existuje i produkce růžového (2%) a raritního bílého Beaujolais z Chardonnay (1 %).

Beaujolais blanc Beaujolais Villages Beaujolais Lantignié Morgon 2017 Moulin-à-Vent 2019 Moulin-à-Vent 2017
Clos de Loyse Combe aux Jacques Domaine des Cristaux     Clos de Rochegres
Chateau des Jacques Maison Louis Jadot Maison Louis Jadot Chateau des Jacques Chateau des Jacques Chateau des Jacques
           
           
CHABLIS - Miroslav Růžička

Chablis je jasnou volbou, hledáme-li nejznámější bílé víno světa. Chablis - tento odlehlý podregion Burgundska, který prakticky leží na spojnici mezi Champagne, Burgundskem a Loirou. Můžeme vést diskuzi, zda bílá vína z Chablis jsou těmi nejlepšími ve Francii či nikoliv, ale to nemění nic na faktu, že fenomén jejich známosti je opravdu globální. Do značné míry se vína tohoto regionu stala symbolem pro bílá vína celé Francie. Stejně jako drtivá většina vín z Burgundska, je v Chablis používáno k výrobě vína hroznů odrůdy Chardonnay. Přírodní podmínky se ale spíše blíží Champagni než Cote de Nuits nebo Cote de Beaune v Burgundsku. Oblast zasahuje jen minimální vliv Atlantického oceánu, proto zde jsou dlouhé a chladné zimy. Největší nebezpečí pro vinice je krupobití a jarní mrazy. Tradičním charakterem vín z Chablis je bledá barva s nazelenalými tóny, jiskrné, přímé víno často s vyšším obsahem kyselin než u vín stejné kategorie v "klasickém" Burgundsku. Celkově je pro tato vína společným prvkem značná mineralita.

Cremant de Bourgogne brut Petit Chablis 2021 Chablis 2021 Chablis Premier cru 2019 Chablis Grand cru 2019 Chablis Grand cru
Baronne du Chatelard     Fourchaume Blanchot Cl. des Hospices dans les Clos
Chateau du Chatelard Maison Louis Jadot Maison Louis Jadot Maison Louis Jadot Maison Louis Jadot Louis Moreau
           
           

BOURGOGNE REGIONAL / MACONNAIS / CHALONAISE - BÍLÉ A ROSÉ - Petr Hanzlíček

Regionální burgundská vína (z hroznů, které mohou pocházet z celého Burgundska), vína z podoblasti Maconnais a Chalonnaise jsou hlavním pilířem této vinařské oblasti co se týče zajímavého poměru ceny a kvality. Až na výjimku apelace Bouzeron (odrůda Aligoté) se jedná vždy o Chardonnay. V drtivé většině se jedná o svěží, ovocná, přímočará ale elegantní vína, které prezentují tuto odrůdu v její minerální podobě. Většina vín nezraje v dubových sudech, i když na to neplatí žádné pravidlo. I když hlavním předností těchto jižních částí Burgundska je cenová dostupnost, neznamená to, že by vrcholní zástupci apelací Macon Villages, Rully nebo Pouilly-Fuissé nesnesly srovnání se svými "kolegy" z Côtes de Beaune.

Bourgogne Chardonnay Macon-Lugny Bouzeron Poully-Fuissé Rully blanc 2018 Coteaux bourguignons
Couvent des Jacobins Domaine du Bouchet       Rosé
Maison Louis Jadot Maison Louis Jadot Maison Louis Jadot Maison Louis Jadot Maison Louis Jadot Maison Louis Jadot
           
           

BOURGOGNE REGIONAL ROUGE / CHALONAISE - ČERVENÉ - Milan Provazník

Červená regionální vína tradičně prezentují Pinot Noir ve svém ovocné, přimočaré a dostupné formě. Je to zároveň typ vín, kde všudypřítomná burgundská dominance Pinot Noiru je zdárně narušená odrůdou Gamay. Ať je to Coteaux Bourguignon, kde se tyto dvě odrůdy dělí zhruba stejným poměrem nebo úplně nová apelace Bourgogne Gamay. To ve své podstatě je cru de Beaujolais, které se deklaruje jako Bourgogne rouge. A je to 100% Gamay. Ale i regionální Bourgogne založené na Pinot Noir se v posledních letech vyvíjejí. Důkazem toho je Bourgogne Cote d´Or, u kterého hrozny musí pocházet z "velkého" Burgundska - z departemantu Cote d´Or.

Coteaux Bourguignons rouge Bourgogne Gamay Bourgogne Pinot Noir Bourgogne Cote d´Or Bourgogne Pinot Noir Givry 2017
    Couvent des Jacobins   Domaine Croix Perrieres  
Maison Louis Jadot Maison Louis Jadot Maison Louis Jadot Maison Louis Jadot Maison Louis Jadot Maison Louis Jadot
           
           

COTE DE BEAUNE - Martin Procházka

Oblast Côte de Beaune tvoří společně se sousedním Côte de Nuits páteř Burgundska. Pomyslným centrem a hlavním městem celé vinařské oblasti je městečko Beaune. Mimo jiné také proto, že je výrazně větší než konkurenční obec Nuits-Saint-George v Cote de Nuits. Na jih od Beaune leží již zmíněná oblast Côtes de Beaune. Popularita vína tohoto regionu je relativně rovnoměrně rozdělena mezi bílá vína a červená. Burgundské bílé legendy jako Meursault, Puligny Montrachet nebo rovnou Corton Charlemagne pocházejí právě odtud. Pinot Noir zde však vůbec nezaostává. O tom svědčí kultovní apelace jako Aloxe Corton, Corton, nebo Pommard, které leží právě v Côte de Beaune.

Santenay blanc Meursault Chassagne Montrachet Ladoix Auxey-Duresses Aloxe Corton
Clos de Malte   blanc      
Maison Louis Jadot Maison Louis Jadot Maison Louis Jadot Maison Louis Jadot Maison Louis Jadot Maison Louis Jadot
           
           

COTE DE NUITS - Jan Kynčl

Severněji od Côte de Beaune začíná další významná část Burgundska – region Côtes de Nuits. Ten do značné míry přímo soupeří se sousedním regionem o pozici „krále“ burgundských vín. Je pravdou, že zde modré hrozny (tedy Pinot Noir) hrají významnější roli než Chardonnay a nejlépe hodnocená červená vína Burgundska často pocházejí z této části. Není to jen kultovností apelace jako Vosné-Romanée, Gevrey-Chambertin nebo samotného Nuit-Saint-Georges, ale i faktem, že nejslavnější vinařství celého regionu – Domaine Romanée Conti leží právě zde

Côte de Nuits-Villages Fixin Marsannay Gevrey-Chambertin Vosne-Romannée Nuits-Saint-Georges
Le Vaucrain   Clos du Roy      
Maison Louis Jadot Maison Louis Jadot Maison Louis Jadot Maison Louis Jadot Maison Louis Jadot Maison Louis Jadot
           
           

BOURGOGNE PREMIER CRU A GRAND CRU - Martin Kozák

Na 100 apelací Burgundska se dělí na 4 základní kvalitativní úrovně - regionální (např. Bourgogne rouge), villages (například Pommard) a vrcholné dvě úrovně - Premier cru (Pommard 1er cru ) a Grand cru (například Corton GC). Na ty připadá jen zlomek celkové produkce regionu, ale o to známější a významnější. Vína tohoto "vrcholu kvalitativní pyramidy" do značné míry definují celý vinařský region Burgundska, stojí za ikonickou pozicí této oblasti a jsou jednoznačně tím nejlepším vyjádřením odrůd Chardonnay a Pinot Noir v celosvětovém měřítku. Vína Premier cru svým označením vycházejí z kategorie Villages (nebo-li vesnických vín), jen se k jednotlivým názvům apelací / vesnic přidává konkrétní parcela - climat (Pommard versus Pommard 1er cru Clos de la Commaraine). V případě vín Grand cru jde již o unikátní pojmenování vín, která v celém rozsahu regionu reprezentují jen 2% produkce (např. Corton grand cru,. Chambertin gra cru)

Chassagne Montrachet 1er cru Beaune 1er cru Pommard 1er cru Corton Grand cru Corton Grand cru Clos Vougeot Grand cru
Morgeot - Clos de la Chapelle Clos des Ursules Clos de la Commaraine Pougets Greves  
Maison Louis Jadot Maison Louis Jadot Maison Louis Jadot Maison Louis Jadot Maison Louis Jadot Maison Louis Jadot
           

Sortiment degustace se může ještě mírně lišit. Konkrétní ročníky budou upřesněny v degustačním katalogu na ochutnávce.

BURGUNDSKO - GALA DEGUSTACE   *   PREZENTUJÍCÍ OSOBY VSTUPENKY