JAKÁ VÍNA OCHUTNÁTE:

Stůl A - Jan Čeřovský

Bordeaux je jednou z nejslavnějších vinařských oblastí na světě, nacházející se na jihozápadě Francie. Hlavními odrůdami používanými pro výrobu vína v této oblasti jsou Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Petit Verdot a Malbec. Tyto odrůdy jsou často smíchány do vín známých jako Bordeaux blends. Podregiony Bordeaux zahrnují Medoc, Graves, Saint-Emilion a Pomerol. Každý z těchto podregionů má své specifické klimatické a geologické podmínky, které ovlivňují chuť a charakter vína. Medoc se nachází na levém břehu řeky Garonny a je známý svými elegantními, plnými víny s vysokým obsahem tříslovin a kyselin. Graves leží na obou stranách řeky Garonny a je známý svými bílými víny z odrůdy Sauvignon Blanc a Sémillon, stejně jako červenými víny z Cabernet Sauvignon a Merlot. Saint-Emilion a Pomerol jsou oba podregiony na pravém břehu řeky Dordogne, kde se používají převážně odrůdy Merlot a Cabernet Franc. Vína z těchto podregionů jsou obvykle plná a hedonistická s jemnými tříslovinami a ovocnou chutí.

Cremant de Bordeaux Bordeaux clairet Lalande de Pomerol Montagne Saint-Emilion Pauillac Margaux
Jaillance Nouveau souffle Chateau Haut Conseillants Chateau Gachon Grand cru classé Grand cru classé
  Chateau Carbonneau     Chateau Lynch Moussas Chateau Brane Cantenac
           
           
Stůl B - Miroslav Růžička

Médoc se nachází na levém břehu řeky Garonny a je považován za jedno z nejslavnějších vinařských území na světě. Médoc se dělí na severní a jižní část a oblast je dále rozdělena na několik dílčích oblastí, včetně Saint-Estèphe, Pauillac, Saint-Julien a Margaux. Médoc je známý svými plnými a elegantními víny z odrůd Cabernet Sauvignon a Merlot s vysokým obsahem tříslovin a kyselin, které jsou vhodné pro dlouhodobé stárnutí. Nejslavnější zámky Médocu zahrnují Château Lafite Rothschild, Château Latour, Château Mouton Rothschild a Château Margaux. Tyto zámky jsou známé po celém světě pro svá luxusní vína, která jsou vyrobená s maximální péčí a precizností.

Saint Croix du Mont Bordeaux St-Foy Saint Estephe Pomerol Pomerol Haut Médoc
Chateau Les Arroucats Classic rouge Chateau Morin Chateau Gazin Domaine Eglise Grand cru classé
  Chateau Carbonneau       Chateau Cantemerle
           
           

Stůl C- Jan Kynčl

Saint-Emilion je vinařský region nacházející se na pravém břehu řeky Dordogne v oblasti Bordeaux. Saint-Emilion je jedním z nejstarších vinařských regionů na světě s historií sahající až do římských dob. Region je známý svými plnými a měkkými víny z odrůd Merlot a Cabernet Franc, které jsou vhodné pro okamžité pití, ale také pro stárnutí. Vinařský region Saint-Emilion je rozdělen na několik menších oblastí, včetně Saint-Georges, Montagne, Lussac a Puisseguin. Tyto oblasti se vyznačují specifickými klimatickými a geologickými podmínkami, které ovlivňují chuť a charakter vína. Saint-Emilion je také známý svými zámky, jako je například Château Cheval Blanc, Château Ausone a Château Angelus, které produkují některá z nejlepších vín na světě. Celkově je Saint-Emilion považován za jednu z nejprestižnějších vinařských oblastí na světě, ať už jde o vína z nejlepších zámků nebo z menších rodinných vinařství.

Pessac Leognan blanc Bordeaux St Foy Saint Emilion Blaye - Cotes de Bordeaux Saint Estephe Haut Médoc
Tour Leognan Le Franc Touch Chateau Rocher Figeac Cabernet sauvignon Cru bourgeois Grand cru classé
  Chateau Carbonneau   Chateau Maison Neuve Chateau Beau-Site Chateau Camensac
           
           

Stůl D - Martin Procházka

Pomerol je malý vinařský region v oblasti Bordeaux, nacházející se na pravém břehu řeky Garonny. Region je známý svými prestižními a ceněnými víny, vyráběnými z odrůd Merlot a Cabernet Franc. Pomerol je jednou z nejmenších vinařských oblastí v Bordeaux, ale je považován za jednu z nejvýznamnějších pro produkci vína vyšší třídy. Pomerol je domovem několika velmi známých zámků, včetně Château Pétrus, Château Le Pin a Château Lafleur. Tyto zámky se vyznačují kvalitní produkcí vína s vysokou koncentrací a plností. Kromě těchto zámků produkuje mnoho menších vinic v regionu Pomerolu vína vysoce kvality, která se vyznačují specifickým charakterem a bohatou chutí. Celkově je Pomerol považován za jednu z nejprestižnějších vinařských oblastí na světě a je oblíbeným cílem milovníků vína z celého světa.

Bordeaux blanc Bordeaux St-Foy Saint Emilion Blaye - Cotes de Bordeaux Pauillac Margaux
Chateau Thieuley Verriere rouge Grand cru classé Alexia Lions de Batailley Grand cru classé
  Chateau Carbonneau Chateau Laroze Chateau Maison Neuve Chateau Batailley Chateau Giscours
           
           

Stůl E - Petr Hanzlíček

Graves a Pessac Leognan jsou dva vinařské regiony nacházející se v oblasti Bordeaux na levém břehu řeky Garonny. Tyto regiony jsou známy produkci vína z odrůd Cabernet Sauvignon, Merlot a Cabernet Franc, ale také jsou proslulé produkci bílých vín z odrůd Sauvignon Blanc a Semillon. Tyto regiony jsou významné zejména pro své kamenité půdy, které dodávají vínům specifické minerální tóny. Vinařský region Graves je domovem několika prestižních zámků, jako je například Château Haut-Brion a Château La Mission Haut-Brion, které produkují vína vysoké kvality a jsou považovány za jedny z nejlepších v oblasti Bordeaux. Vinařský region Pessac Leognan, který byl dříve součástí regionu Graves, je známý svými elegantními a aromatickými bílými víny, ale také pro své třídu vína, která jsou produkovaná v omezených množstvích a jsou velmi ceněná mezi sběrateli. Celkově jsou Graves a Pessac Leognan důležitými regiony v oblasti Bordeaux a produkují některá z nejprestižnějších vín na světě.

Bordeaux blanc Haut Médoc Lussac St-Emilion Moulis Saint Emilion Saint Julien
Margot Chateau du Retout Chateau Courlat Chateau Violette Grand cru classé Grand cru classé
Chateau Carbonneau       Chateau Pignon Chateau Lagrange
           
           

Stůl F - Milan Provazník

Sauternes a Barsac jsou dva vinařské regiony nacházející se v oblasti Bordeaux na levém břehu řeky Garonny, známé produkci sladkých bílých vín. Tyto regiony jsou proslulé svým unikátním klimatem, které umožňuje vzniku plísní Botrytis cinerea, což je klíčový faktor pro výrobu sladkých vín. Hrozny jsou sklízeny ručně a pouze ty nejzdravější jsou použity pro produkci vín. Vína z regionu Sauternes a Barsac jsou velmi sladká, plná a aromatická, s vysokou koncentrací cukru a kyselin. Mezi nejznámější značky vín z těchto oblastí patří Château d'Yquem, Château Climens a Château Rieussec. Tyto značky jsou považovány za nejlepší sladká vína na světě a jsou ceněny mezi sběrateli i mezi milovníky vína. Celkově jsou Sauternes a Barsac považovány za jedny z nejprestižnějších vinařských oblastí na světě a produkují vína, která jsou mezi sběrateli velmi žádaná.

Cremant de Bordeaux Haut Médoc Saint Emilion grand cru Pessac Leognan rouge Pauillac Margaux
Life de Carbonneau Closerie de Camensac Dame de Trottevieille Tour de Pessac Cru bourgeois Grand cru classé
Chateau Carbonneau Chateau Camensac Chateau Trottevieille   Ch. Haut Bages Monpelou Chateau Prieure Lichine
           
           

Stůl G - Martin Kozák

Margaux, Pauillac, Saint Julien, Saint Estephe a Haut Médoc jsou považovány za nejvýznamnější vinařské regiony v oblasti Bordeaux. Tyto regiony jsou nacházejí na levém břehu řeky Garonny a jsou známy produkci vína z odrůd Cabernet Sauvignon, Merlot a Cabernet Franc. Vína z těchto regionů jsou obvykle silná, plná a elegantní, s vysokou koncentrací tříslovin a dlouhým finišem. Každý z těchto regionů má svůj charakter a specifické vlastnosti. Margaux je znám pro své měkké a elegantní vína s vůními červeného ovoce a květin, Pauillac produkuje vína s vyváženou kombinací tříslovin, ovoce a koření a Saint Julien je znám pro své vína s výraznou ovocností a jemnými tříslovinami. Saint Estephe produkuje vína s vysokou koncentrací tříslovin a koření a Haut Médoc je známý pro své vína s bohatou ovocností a vysokou kvalitou. V těchto regionech se nacházejí některé z nejprestižnějších zámků v oblasti Bordeaux, jako je například Château Margaux, Château Latour, Château Léoville-Las Cases a Château Cos d'Estournel. Tyto zámky produkují vína, která jsou mezi sběrateli velmi ceněná a jsou považována za některá z nejlepších vín na světě. Celkově jsou Margaux, Pauillac, Saint Julien, Saint Estephe a Haut Médoc považovány za nejprestižnější vinařské regiony na světě a jejich vína jsou mezi milovníky vína velmi populární.

Bordeaux St-Foy Saint Emilion Pomerol Bordeaux superieur Pauillac Pessac Leognan rouge
Sequoia Grand cru Chateau Bonalgue cuvée J.J. Grand cru classé Grand cru classé
Chateau Carbonneau Chateau Bernateau   Chateau Bois de Favereau Chateau Batailley Chateau Latour Martillac
           

Sortiment degustace se může ještě mírně lišit. Konkrétní ročníky budou upřesněny v degustačním katalogu na ochutnávce.

BORDEAUX - GALA DEGUSTACE   *   PREZENTUJÍCÍ OSOBY VSTUPENKY